İletişim Bilgileri
image
image

Yetişkin Terapisi

image
image

Yetişkin Terapisi

Yetişkin Terapisi

Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmesi fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması ile sağlanabilmektedir. Bireyler günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde duygu ve düşüncelerinin çok farklında olamamaktadırlar. Yetişkin terapideki en büyük amaç bireyin fiziksel ve ruhsal açıdan yaşadığı problemlerin farkında olmasını sağlamaktır. Bireyin sorunlarını fark etmesi sorunların çözümü için atacağı adımları kolaylaştırmaktır. Depresyon, kaygı bozuklukları ve anksiyete gibi problemlerin çözüme kavuşması ya da ortaya çıkmadan ön alınmasında yetişkin terapisinin önemi büyüktür. Yetişkin terapide sorunlarının farkında olan ve onları çözmek için gerekli adımları atan bireylerin çevresi ile daha uyumlu olduğu ve kendileri ile barışık oldukları da gözlemlenenir.

Psikolojik sorunların birçoğunda yetişkin terapi sorunların çözümünde etkili yöntemlerden birisidir. İlaç tedavisi devam eden bireyler de yetişkin terapisine katılarak iyileşme sürecinin hızlanmasını ve desteklenmesini sağlayabilirler. Yetişkin terapisine aşağıda belirttiğimiz sorunları olan herkesin başvurması çözüm bulmak için önemlidir. Yetişkin terapisinde çözüm bulunabilecek sorunlar;

-Depresyon

-Anksiyete (kaygı) bozuklukları

-Travmatik öyküler ; kaza, deprem, şiddet, taciz vb.

-öfke kontrolü sorunları

-Yas ve kayıp sürecinde olanlar

-madde kötüye kullanım sorunları

-karar verme ve sorun çözme problemleri

-kariyer planlama ve mesleki sorunlar

-takıntı (Obsesif Kompulsif Bozukluk) sorunları

-panik atak ve

-her türlü fobik sorunlarda yetişkin terapisi sayesinde sorunları çözmenize yardımcı olmaktadır.

Yetişkin terapisinde bireylerin olumsuz döngü içerisinde bulunan duygu ve davranış durumlarında döngünün kırılması amaçlanmaktadır. Birey döngüyü kıracak yöntemler konusunda desteklenmekte ve olumsuz döngü olumlu döngü ile değiştirilerek durum bireyler için faydalı bir hale getirilmeye yönlendirilmektedir. Yetişkin terapisinde de bireyin sorununa göre bilişsel terapi, davranışçı terapi ya da bilişsel davranışçı terapi teknikleri ile Kişiler arası terapi (IPT) / (KAP) ve psikodinamik terapi tekniklerinden uygun olanı seçilerek sorunların etkili ve hızlı çözümüne ulaşılması sağlanmaktadır. Uygulanacak terapi tekniği bireye ve bireyin sahip olduğu soruna göre şekillenmektedir. Birden fazla tekniğin iç içe kullanılması da bireyden alınan sonuçlara göre uzmanlarımız tarafından belirlenmektedir.

Çocuk ve ergenleri anne ve babalarından bağımsız değerlendirmek mümkün değildir. Çocuklarda görülen psikolojik sorunlar anne babayı etkilediği gibi anne babada olan psikolojik sorunlar da çocukları büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Bilimsel çalışmalar özellikle anne psikolojisinin okul öncesi çağdaki çocukların psikolojik durumlarında çok önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. Bu nedenle çocukları için başvuran ebeveynlerinde psikolojik sorunları için yardım almaları uygun olacaktır. Çocuk ve ergen psikiyatristleri hem çocuğu hem de aileyi bütüncül değerlendirerek gerekli hallerde anne babalara da terapi uygular.